رئیس انجمن آردسازان ایران:

صادرات آرد نسبت به گذشته با سرعت بیشتری انجام می‌شود

محمدرضا مرتضوی درباره صادرات آرد گفت: امکان خرید گندم در بورس به منظور صادرات آرد به کشورهای همسایه از جمله عراق که در گذشته هم انجام می‌شد، در حال حاضر با سرعت بیشتری انجام می‌شود و به نظر می‌آید در سال جاری رسیدن به عدد یک میلیون تن در صادرات آرد برایمان امکان‌پذیر است. خوشبختانه در حال حاضر گمرک و وزارت جهاد کشاورزی در صادرات با فعالان این عرصه همراه است

رئیس انجمن آردسازان ایران در گفت‌وگو با غلات نیوز ضمن بیان مطلب فوق عنوان کرد: اولین محموله 30 هزار تنی گندم به مقصد عمان بارگیری شد که این امر نشان می‌دهد استعداد و ظرفیت برای صادرات وجود دارد. این کار از سوی آرد خوشه فارس انجام شد و نشان‌دهنده این بود که قفل صادرات گندم شکست و ارسال اولین محموله کلید خورد.

مرتضوی ادامه داد: اگر در حوزه گندم مساعدت شده و امکانات بیشتری در اختیار شرکت‌های بزرگ و باتجربه در این امر قرار گیرد مجموعه صادرات گندم، آرد و محصولات آردی ما در پایان سال 1396 به نزدیک یک میلیون تن خواهد رسید. البته مشروط به اینکه امکاناتی که در حال حاضر ایجاد شده به صورت مستمر باشد. ضمن اینکه باید از لحاظ هزینه‌های لجستیک و در اختیار گذاشتن بندر و غیره نیز کمک‌هایی از سوی دولت به صادرکنندگان شود.

در واقع دولت می‌تواند در قالب نرخ فروش در بورس به صادرکنندگان کمک کند.


رئیس انجمن آردسازان ایران روند صادرات آرد در کشور مثبت ارزیابی نمود و خاطرنشان کرد: اگر در گذشته تعداد محدودی از کارخانه‌ها درگیر صادرات آرد به کشور عراق بودند، الآن تعداد بیشتری از کارخانه‌ها در استان‌های مختلف مشغول صادرات آرد به کشور عراق هستند. خوشبختانه برخی از کارخانه‌های ما توانستند جایگاه مهمی در صادرات آرد به کشور عراق به دست آورند و این کار با شدت بیشتری در حال پیگیری است.

وی در  خاتمه گفت: در شرایط کنونی بزرگ‌ترین مشکل کارخانه‌ها مشتری است که باید بازاریابی کرده و با تجار و بازرگانان عراقی مذاکره کنند. دولت این تصمیم را گرفته که در امر صادرات گندم و آرد در کنار واحدهای تولیدی باشد و اگر کارخانه ای در این زمینه مشکلی دارد به ما منعکس کند.