مواد لازم:

دو ونيم پيمانه 
آب ولرم 1/4 پیمانه
یک قاشق غذاخوری
یک قاشق غذاخوری
به مقدار لازم
به مقدار لازم
به میزان لازم
 

طرز تهیه و دستور پخت:
اغلب خانم ها با اصول تهیه و پخت نان خانگی به روش تابه ای آشنا نیستند و همواره در این ایام مقابله با اپیدمی کرونا دغدغه تهیه چنین نان خوشمزه ای را برای فرزندان و سایر اعضای خانواده خود در سر می پرورانند. همان طور که می دانیم نان یکی عضو اصلی و جدایی ناپذیر سفره های ما است و متاسفانه این روزها به دلیل فراگیر شدن بیماری کرونا نانوایی ها به عنوان منبع اصلی این ویروس معرفی شده اند. پس اگر شما هم جز آن دسته از خانم هایی هستید که به بهداشت و ایمنی مواد غذایی که تهیه می کنید اهمیت بسیاری می دهید بایستی بدانید که نان تا هنگامی که داخل تنور است به دلیل حرارت بالای آن همه ویروس ها را از بین می برد. اما از زمانی که از داخل تنور بیرون بیاید و بر سر سفره هایتان حضور پیدا کند ممکن است ویروس های زیادی از جمله ویروس کرونا را به خود جذب نموده و شما را آلوده کند. بنابراین پیشنهاد ما به شما کدبانوهای نازنین درخانه این است که حتما شیوه طبخ و تهیه نان تابه ای خانگی را یاد بگیرید.
با این کار خود نه تنها طرز تهیه و پخت جدید و متفاوت را تجربه خواهید کرد بلکه خوردن یک نان تازه، سالم و خوشمزه را برای اعضای خانواده و فرزندانتان به ارمغان می آورید. به همین منظور من در این بخش از دستور آشپزی خود تصمیم گرفتم تا طرز تهیه یک نان تابه ای خانگی بدون نیاز به فر را به شما عزیزان آموزش دهم. جهت آشنایی بیشتر با روش طبخ و مواد لازم آن همراه من باشید.
مرحله اول تهیه نان تابه ای خانگی:
در مرحله اول تهیه نان تابه ای خانگی ابتدا به آماده سازی تمامی مواد اولیه ای که ذکر شد بپردازید. پس از آن مقدار آردی را در نظر گرفتید با نمک، شکر و خمیر مایه در یک ظرف مناسبی ریخته و خوب مخلوط کنید. بعد وسط ظرف یا کاسه رو گود کنید تا بتوانید مقدار لازم آب ولرم و روغن را داخل آن بریزید. حال که این کار را انجام دادید تمامی مواد را با دقت مخلوط کرده و سپس شروع به ورز دادن کنید.
حدود 15 الی 20 دقیقه زمان را به ورز دادن مایه کنید. تا جایی که به شکل خمیر درآمده و به دست نچسبد. سعی کنید در لا به لای ورز دادن چند باری خمیر را کش دهید و دوباره تمامی آن را به شکل توپ جمع کنید. سپس به یک باره و با شدت زیاد خمیر را داخل ظرف یا کاسه بکوبید. وقتی که تمامی این کارها را انجام دادید روی کاسه را پوشانده و به خمیر اجازه دهید تا حسابی استراحت کرده و پف کند.

مرحله دوم تهیه نان تابه ای خانگی:
در مرحله دوم تهیه نان تابه ای خانگی وقت آن است که نگاهی به خمیر نانتان بپردازید. اگر اندازه و حجم آن دوبرابر شده بود به این معنا است که برای تهیه نان تابه ای کاملا آماده است. اما چنانچه خمیر به پف لازم نرسیده بود دوباره به آن زمان دهید. در واقع باید گفت که برای تهیه این نان خوشمزه و لذیذ اندکی صبر داشته باشید.
حال میز کارتان را که برای تهیه این نان مناسب است را مهیا و آماده کنید. سطح آن را به اندازه کافی آرد پاشی کنید. حواستان باشد آرد پاشیتان بیش از اندازه نباشد. چرا که باعث سفت شدن خمیر می شود. حال نوبت آن است که تکه هایی از خمیر را جدا کرده و به شکل گلوله در آورید. کمی آن را در میان دست هایتان ورز دهید. این کار را تا جایی ادامه دهید که مایه تان به اتمام رسد. اما حواستان باشد چون نان تابه ای دارای ضخامت قابل مشخصی است پس حتما باید حجم گلوله هایتان زیاد باشد.

مرحله سوم تهیه نان تابه ای خانگی:
در اینجای کار به کمک وردنه هر یک از گلوله های خمیر را روی میز کار به اندازه مشخصی پهن کنید. سعی کنید تمامی خمیرهایتان را به اندازه ماهیتابه ای که برای پخت نان در نظر گرفته اید پهن کنید. حال در یک ظرف جداگانه ای یک عدد زرده تخم مرغ را خوب هم بزنید.می توانید کمی هم زعفران دم کرده به آن اضافه کنید. با یک فرچه مناسب موادی که درست کردید را به آرامی روی سطح بالایی خمیر آغشته کنید. این کار را برای تمامی خمیرها انجام دهید. بعد از آن تمامی سطوح خمیر را با کنجد بپوشانید.
در اینجا ماهیتابه مناسبی را انتخاب کنید. کف آن را خوب چرب نموده و سپس روی اجاق گاز قرار دهید. حواستان باشد شعله گاز متوسط باشد. تا هم داخل خمیر خوب پخته شده و هم زیر آن نسوزد. حال که ماهیتابه داغ شد خمیر را به آرامی برداشته و داخل آن قرار دهید. اگر می خواهید این کار به آرامی انجام شود دست هایتان را کمی چرب کنید تا بتوانید به آرامی خمیر را جا به جا کنید. وقتی که یک طرف نان برشته و طلایی شد به آرامی آن را به طرف دیگر برگردانید تا آن طرف هم خوب پخته و برشته شود. تمامی خمیرها را هم به این شکل بپزید. اکنون نان تابه ای خانگی شما آماده است می توایند برای صرف یک عصرانه دلچسب آن را به همراه خانواده تان سرو کنید.

 نویسنده: سوما اخگر