Back to Top

 |   |   

محصولات

جوانه گندم

جوانه بخشی از دانه گندم است که گیاه جدید گندم را تغذیه کرده و مولد گیاه جدید است و بنابراین سرشار از مواد مغذی است . 2.5 درصد وزن دانه را تشکیل می دهد . گیاهک گندم حاوی روی ، آنتی اکسیدانها و ویتامین های گروه B است . همچنین ترکیبی از فیبر و مقداری چربی خوب دارد .
مصرف جوانه همراه ماست و شیر ارزش تغذیه ایی بالایی دارد .

آرد سنگگ

آرد سنگک:

این آرد از تمامی اندوسپرم و مقدار زیادی سبوس تهیه می گردد . جزء آردهای تیره محسوب و جهت تهیه نان سنگک استفاده می گردد . درجه استخراج و درصد بالای سبوس این آرد موجب گردیده از ارزش تغذیه ای بالایی برخوردار باشد .
سبوس جدار خارجی گندم را تشکیل می دهد و آن قسمت از گندم است که دارای مقادیر زیادی از فیبر ، مواد معدنی و ویتامین هاست به طور میانگین ویتامین ، مواد معدنی و فیبر در نان سبوس دار ( سنگک )   دو برابر نان های روشن است . سبوس نان از یبوست پیشگیری می نماید . علاوه برا این سبوس از مواد غذایی مورد نیاز آن بخش از باکتری های روده است که علیه بیماری های میکروبی روده عمل می کند و سیستم ایمنی بدن را فعال می سازد . همچنین مواد فیبری موجود در نان سبوس دار کلسترول و مواد سمی حاصل از تجزیه مواد غذایی را جذب کرده و از روده دفع می کند .

ادامه مطلب...

آرد تافتون و لواش

 آرد تافتون و لواش :
این آرد از تمامی اندوسپرم و قسمتی از سبوس گندم تهیه و با درجه استخراج  15 درصد سبوس گیری تولید می شود . وجود سبوس در این محصول ارزش تغذیه ای بیشتر نان حاصل از آن را موجب می گردد .
این آرد جهت تولید نان های سنتی تافتون و لواش مصرف می شود . انجام عمل تخمیر با خمیر ترش و یا مایه خمیر به طور کامل و در حد لازم و در نتیجه ایجاد مواد آروماتیک و همچنین تولید آنزیم فیتاز نان حاصله را معطر و املاح موجود در آن را قابل جذب می نماید .

حدود مجاز استاندارد خاکستر ، گلوتن و پروتئین مطابق با جدول زیر می باشد:

خاکستر گلوتن پروتئین
0/851-1/225 حداقل 25% حداقل 11%

گلوتن آرد تافتون و لواش بالای 29% و خاکستر آن در محدوده 1/18-1 میباشد.

دانلود مشخصات محصول

آرد بربری

آرد بربری  :
  آردبربری جهت تولید نان بربری مورد استفاده قرار می گیرد این آرد از قسمت اعظم اندوسپرم (مغزدانه ) و مقداری پوسته گندم تولید می گردد . نان بربری به جهت اینکه نسبت به نان های سنتی دیگر حجم بیشتری دارد و از جهتی دیگر خمیر تهیه شده از این آرد نیاز به استراحت طولانی و تخمیر بیشتری دارد ( حدوداً 45 دقیقه الی2 ساعت )  نیاز به آردی قوی با گلوتن و ایندکس گلوتن بالا دارد در غیر اینصورت نان حاصله خشک ، شکننده  و انسجام لازم را نخواهد داشت . اندازه ذرات این آرد حداقل 50 درصد از الک 125 میکرون عبور می کند و طبق دستورالعمل اداره نظارت بر مواد غذایی با پرمیکس آهن و اسیدفولیک به میزان 200 گرم پرمیکس در یک تن آرد غنی می گردد این میزان پرمیکس آرد را  حاوی 45ppm تا   85ppm آهن خواهد نمود .  
عدد فالینگ مطلوب در محدوده 400-250 می باشد و بالا بودن بیش از محدوده عدد فالینگ روند بیاتی نان را تسریع می نماید .

ادامه مطلب...

آرد ستاره فانتزی

آرد ستاره فانتزی ( مخصوص نانهای حجیم و نیمه حجیم ) :
 این محصول از ترکیب مغز دانه ی گندم، با سایر قسمتهای اندوسپرم (مغزدانه) - گندم ، به منظورتأمین خواص کشسانی،  رنگ -  جذب آب بهتر و قابلیت نگهداری گاز در تهیه نانهای صنعتی و حجیم تولید می گردد .
جهت مصرف نان های حجیم و قالبی میزان پروتئین مطلوب بین 12 تا 13 درصد برآورد گردیده است در حقیقت عمده ترین فاکتور در بهبود کیفیت آرد و نان کمیت و کیفیت گلوتن آرد می باشد که در اصل  عمده ترین ترکیب پروتئین گندم است . گلوتن سه برابر وزن خود آب جذب و در اثر عمل اختلاط شبکه گلوتن ایجاد می گردد که در واقع خاصیت ویسکوالاستیک (به دو خاصيت ويسكوزيته ، الاستیسیته در مواد اشاره دارد. ويسكوزيته بيانگر ميزان گرانروی و الاستيسيته بيانگر خاصيت ارتجاعي در مواد است ) خمیر را باعث می شود . در عین حال گازهای حاصل از تخمیر را درون خود محبوس می سازد ، این گازها همراه با بخار آب در مرحله پخت منبسط شده و شبکه گلوتن را از هم باز مینماید بدین ترتیب حجم و بافت نان را به وجود می آورد بنابراین آردهایی که برای تهیه انواع نان علی الخصوص نانهای حجیم مانند باگت ، تست و همبرگر استفاده می شود  می بایست کمیت و کیفیت پروتئین آن درصد مطلوب داشته باشد تا بتواند گازهای حاصل از تخمیر را داخل توده خمیر حفظ نماید .

میزان فعالیت آنزیمی و نشاسته صدمه دیده که غذای مخمر را تامین می نماید ، برای این محصول بسیار حائز اهمیت بوده و باید در حدی باشد که خمیر کاملاً پف کرده و پس از پخت نان ،حاصله  قابلیت رطوبت را داشته و زود بیات نشود .
عدد فالینگ مطلوب در محدوده 350-250 می باشد .

ادامه مطلب...

صفحه1 از2